Sohbete Giriş

Sohbet Odaları

Sizlere özel odalarımızla rahatca ve güvenlice sohbet etmenizi saglamak görevimiz.

chat odalari
chat odaları
chat odaları
chat odalari
TeaMStaR Haziran 5 2022

Amasya Sohbet Odaları

Amasya sohbet sunucusu Elması ile meşhur güzel ilimiz olan Amasya hakkında sizlere biraz bilgi vermek isterim. Öncelikle Amasya chat ortamına hoşgeldiniz diyorum ve yazıma başlıyorum. Şehir nüfusu 220.332 olan Amasya ilimiz oldukça güzel olmakla birlikte bir çok tarihi de ev sahipliği yapmıştır. Sıcakkanlı kişilerin bulunduğu bu ikimizde adına yanaşır bir Sohbet chat odası haline getirdiğimiz de buradan sizlere söylemek isterim. Özü sözü bir olan vatandaşları ile samimi sohbetler Amasya sohbet sitesinde sizleri bekliyor.

Kaliteli sohbet siteleri adı altında acılmıs olan amasya sohbet odalarımıza katılım sağlayan Amasyalı hemşerinizle ve dostlar ile tanışabilirsiniz. Nezih ve seviyeli ortam olan Amasya chat ile Amasyalı kişileri tanıma fırsatına bizimle yakalayın. Chat sohbet ve seviyeli sohbet etmek için web sitemize giriş yapabilirsiniz.

Amasya şehir sohbet

Seviyeli sohbet odaları ile bizlere yeni kişiler ile sohbet etmemiz için dizyan edilmiş olan  şehir sohbet odaları kategorilerinde güzel bir amasya sohbet odası mevcuttur.

Amasya sohbet odası içerisinde Amasyalı kişilere ulaşmanız oldukça kolay ve basittir.

Amasya, Kurtuluş Savaşı sırasında ön plana çıkmıstır. 19 Mayıs 1919 da Samsun da başlayan Milli Mücadelenin ilk adımı 12 Haziran 1919′ da Mustafa Kemal in Amasya ya gelmesiyle devam etmiştir. Kurtuluş Mücadelesinin planları hazırlanmış. Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına burada karar verilmiş 22 Haziran 1919′ da yayınlanan Amasya Tamimi ile Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı Amasya da ilan edilmiştir.

Amasya chat sunucu adresimize giriş yaparak yeni arkadaşlar dostlar bay bayan sohbet chat ortamımıza katılabilirsiniz. Kaliteli amasya sohbet odaları ile sizlere ağırlamaktan gurur duyarız.

Akdağ, Tavşan Dağı, İnegöl Dağı, Kocacık Tepesi, Kırklar Dağı, Ferhat Dağı önemli dağlarıdır. Sulama amaçlı gölet ve barajlar ile sulanan verimli ovalara sahiptir. Bora Bay Gölü en önemli gölüdür. Yeşil ırmak ve göletlerde yayın, sazan, turna, levrek, pullu gibi balık türleri bulunmaktadır.

Amasyanın İlçeleri

Göynücek Gümüşhacıköy Hamamözü Merzifon Suluova Taşova’dır.

Coğrafyası: Amasya doğuda Tokat güneyde Yozgat batıda Çorum kuzeyde Samsun İlleri ile çevrilidir. Yeşil ırmağın Orta Karadeniz Dağları (Canik) arasında oluşturduğu vadi üzerinde kurulmuştur.

Amasyalı aristokrat bir ailenin çocuğu olan Strabon, Amasya’da doğmuştur. Strabon Nysalı Aristodemos, Seleukialı Xenorcos, Tyrannion gibi dönemin ünlü eğitimcilerinden dersler almıştır. Nil yöresini gezen Strabon’un gençken kendi vatanı olan Amasya’ya, Toros Dağları’ndaki dar geçitlere, o dönemde Augustus’un olduğu Kerinthe’ye gittiği bilinmektedir.

MÖ 44 yılında Roma’ya giden coğrafya bilgini, orada uzun yıllar kalmıştır. Alexandria’da uzun süre kalan Strabon, Anadolu’da Sinop ve Kyzikos, Nikaia, Kapadokya, Tarsus, Seleukia, Mylasa, Alabanda, Trableis, Synnada, Magnesia, Smyrna gibi kentleri de gezmiştir. Strabon’un, tarih, coğrafya ve felsefe konularında çalıştı ve yapıtları vardır. 43 ciltlik tarih çalışması, en önemli yapıtlarındandır. Eserin ilk dört cildi İskender tarihini anlatır. Biyoloji, matematik, astronomi, coğrafya alanlarında yapıtlar üretmiştir. “Geographica” (Coğrafya) pek çok dile çevrilen en ünlü yapıtıdır.

Amasya’da, İlk Tunç Çağı’nda (MÖ 3000-2500) yoğun bir yerleşmenin olduğu bilinmektedir. Bu dönem yerleşmelerine merkez ilçedeki Yassı Höyük (Oluz Höyük), Gümüşhacıköy’deki Sallar Höyük, Merzifon, Hayrettin Köyü, Delicik Tepe ve merkeze yakın Kayadüzü höyükleri Göynücek ilçesindeki Gediksaray Höyük, Alakadı Köyü, Türkmenlik Tepe Höyüğü örnek verilebilir.

Amasya, Mezopotamya yazılı belgelerinde, Orta Tunç Çağı’nda (MÖ 2500-2000) “Hatti Ülkesi” olarak bilinen uygarlığın sınırları içerisinde ve Anadolu’da güçlü bir uygarlık kurmuş olan Hattilere ait önemli yerleşmelerden biridir. Amasya Merkez ilçeye bağlı Mahmatlar Höyüğü bu bakımdan önemli bir bulgudur. Daha sonra Amasya’yı da içeren bölgeye egemen olan Hititlere dâhil olmuştur.

Hititlerin Amasya’daki önemli yerleşim yerlerinden biri Amasya Merkez Doğantepe (Zara) Beldesi’dir. Bu beldede bulunmuş olan ve MÖ 1400-1200 yılları arasına tarihlendirilen Hitit Fırtına Tanrısı Teşup’un bronz heykelciği günümüzde Amasya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Hitit egemenliğinin son bulmasıyla Anadolu’da başlayan; “Karanlık Çağ” olarak adlandırılan ve 400 yıldan fazla devam eden bir dönemin ardından Friglerin egemenliği en belirgin egemenliklerden biridir. MÖ 750’den sonra siyasal bir güç olarak tarih sahnesine çıkan Frigler, Kral Midas döneminde (MÖ 725-675) sınırlarını genişletmiş ve bunun sonucunda Amasya yöresi de Friglerin egemenlik sahası içerisinde kalmıştır. Frigler, MÖ 676 yılında Kafkaslar üzerinden gelen Kimmerlerin şiddetli saldırıları karşısında dayanamayarak kısa sürede güçlerini kaybetmiş ve yıkılma sürecine girmiştir. Yeni egemenler Karadeniz Bölgesi’nde yayılmış, bu dönemde Amasya ve civarı da Kimmerlerin egemenlik alanına girmiştir. Kimmerler pek çok yanlarıyla birlikte ağırlıklı olarak savaş araç gereçleriyle anılan bir devir yaratmıştır. Amasya Gümüşhacıköy’ü, İmirler’deki bir kurgandan çıkarılarak Amasya Müzesi’ne getirilen madenî savaş aletleri de bu döneme ait eserlerdendir.

“Amasya Sohbet Odaları” için bir cevap

  1. Engin dedi ki:

    Keyifle huzurla takilacaginiz yer burası:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medyadan Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!

Radyo'nu aç, Müzigin Keyfine bak.

You cannot copy content of this page